Жидкая теплоизоляция «Тезолат» в школе на оконных откосах

Перші результати використання термофарби для утеплення приміщень будівлі школи.

м.Дніпропетровськ  СШ № 112.

Мета роботи: дослідним шляхом визначити так звані «містки холоду» на укосах метало пластикових вікон та переконатись у доцільності використання в якості внутрішнього утеплювача термофарби «Тезолат».

Апробація:  приміщення шкільного коридору та класної кімнати.

Актуальність:  інколи утеплення приміщень ззовні є або дуже дорогим, або його технічно складно виконати. Утеплення ж з середини існуючими популярними матеріалами робити не варто (залишається промерзання стін, розвивається грибок тощо). Використовувати термофарбу, що наноситься з середини шаром в 1 мм і просто, і не дорого.

Методика досліджень: 1 – визначення «містків холоду» на укосах;                         2 – виміри  температури на них до та після фарбування термофарбою;                 3 – виміри температури в класних кімнатах;                                                                        4 – побудова графіків та аналіз отриманих результатів.

Новизна:  утеплення будівель завжди виконується на зовнішніх поверхнях. Термофарба – новий і не поширений серед споживачів матеріал,  до якого відносяться з певною пересторогою, але саме цей матеріал дозволяє виконати утеплення з середини приміщень.

Практичне значення: за допомогою  термофарби можна виконати утеплення як зовнішніх так і внутрішніх поверхонь без великих втрат і з мінімальними зусиллями без спеціальної підготовки виконавців.

 

У 2013-2014 навчальному році учні нашої школи № 112 перемогли в проекті «Енергоефективна школа» і на отримані за перемогу 130 тис. гривень на 1-3 поверхах будівлі школи з метою покращення енергозберігаючих характеристик було встановлено енергоефективні металопластикові вікна. Слід зазначити, що наша школа збудована у 1975 році за так званим «кримським проектом» і майже 70 % площі стін – це вікна. До того ж самі стіни зроблені із залізобетону, товщина якого становить лише 25 см при нормі не менше 52 для нашої температурної зони. Школа має 4 поверхи, коридори всіх поверхів мають невелике звуження в центральній частині, але ніяких перегороджень між правим та лівим крилом будівлі немає. Нові вікна було встановлено лише в правому крилі.

Після встановлення вікон було зроблено і нові відкоси, але тільки із внутрішньої сторони приміщення, бо ззовні це дуже дорого, а коштів на це вже не було.

З настанням холодів ми вирішили визначити, наскільки ефективною була заміна вікон. Температура на поверхах в обох частинах коридорів не змінилася і це пояснюється тим, що  обидві частини сполучаються між собою. Також було досліджено температуру на укосах (мал. 1). Висота наших вікон становить 2 метри, на кожному з 4-х укосів на однаковій висоті було обрано по 10 точок, для побудови графіків бралася їх середня температура. Це дозволило не тільки оцінити якість роботи, а також визначити «містки холоду». Також за допомогою тепловізора було зроблено фото проблемних місць (мал.. 2, 3, 4)

мал 1

Мал. 1. Графік вимірювання t° укосів на протязі грудня 2014 р.

мал 2

Мал.2. Фото частини лівого укосу до фарбування на висоті точки 5 (близько 1 м над підвіконням) в режимі термосканування (верхній лівий знімок) та реального зображення (нижній правий знімок)

 

мал 3

Мал.3. Фото частини правого укосу до фарбування на висоті точки 5 (близько 1 м над підвіконням) в режимі термосканування (верхній лівий знімок) та реального зображення (нижній правий знімок)

мал 4

Мал.4 Фото кута правого укоса. Добре видно пошкодження зовнішньої штукатурки (нижнє праве зображення)

Для вирішення проблеми втрат тепла ми спробували термофарбу «Тезолат», яку нанесли на відкоси у два шари. Після цього виміри температури було продовжено. На жаль, за вимірами термометрів ніяких змін помічено не було (мал.1, частина графіку після 12 числа). В одно час знову було проведено зйомку теплові зором (мал.5, 6).

мал 5

Мал.5. Фото лівого укосу після фарбування термофарбою.

мал 6

Мал. 6. Фото лівого укосу після фарбування термофарбою.

 

Також ми побачили, що на укосах, вкритих фарбою температура на зовнішніх стінах майже на 3° нижча, ніж на тих, де фарба не нанесена (мал.7).

мал 7

 Мал.7 Фото коридорної стіни школи з вулиці в режимі термосканування (верхній знімок зліва) та реального зображення (нижнє зображення справа)

 

Це свідчить про те, що втрати тепла, що виходить з приміщення, тут нижчі.

З термофарбою ми провели декілька цікавих дослідів і їх результати нас вразили. Один з них можна побачити на фото (мал..9). Зверніть увагу на покази термометрів. Там, де температура нижча, вода не холодніша, а просто через
фарбу тепла втрачається менше, ніж через  скло.

мал 8-9
Мал. 8. Термосканування правого укосу.  Мал.9. Дослід із гарячою водою, що залита в стакан, частина якого вкрита термофарбою.

 

 

Одночасно з коридорами було досліджено температурні показники в класних кімнатах. Для цього було обрано кабінети № 23 (ІІ поверх) та № 33 (ІІІ поверх), що знаходяться один над одним, площа кабінетів, кількість опалювальних приладів, характер оскленіння – однакові. Однаковою була і щодення кількість уроків, тобто приблизно однаковою була і кількість учнів, що знаходились в кабінетах з 8.30 до 15.00. Виміри температури проводились два рази в день – на початку та в кінці учбового дня. До фарбування температура в обох кабінетах була приблизно однаковою, після фарбування ми відзначили, що  на початку дня температурні показники були однакові, а на при кінці уроків різниця становила інколи1°, а частіше 2°. Те, що в кабінеті № 33 тепліше, відзначали і учні, що приходили на уроки. Під час канікул, коли в кабінетах нікого не було, температури були однакові. Виміри температури в обох кабінетах проводились за допомогою мультиметра ( мал..10).

мал 10

Мал. 10. Графік ходу температури в кабінетах 23 та 33 до фарбування (до 19.12) та після фарбування укосів. По вертикалі відкладено температуру, а по горизонталі – дні грудня місяця. Дати вихідних не позначені, бо в ці дні виміри не проводились.

Ми зробили припущення, що оскільки кожен з учнів має температуру 36,6°, це сприяє підвищенню температури в класних приміщеннях, але втрачається ця додаткова температура в кабінеті 23 швидше, ніж в кабінеті 33. В кабінетах все однакове, крім покриття укосів.

Загальна площа відкритої стіни становить 24 м², з них 15,6 м² — вікна (65%). Площа укосів складає (24 + 7,8)  0,1 = 1,6 м², тобто площа стіни разом з площею відкосів складає 25,6 м², а площа тільки відкосів становить 6,3% від загальної площі.

Тобто лише 6,3% стіни, вкриті термофарбою, сприяють суттєвому зменшенню швидкості втрати тепла.

мал 11

Мал.11. Фото стіни школа зі сторони кабінетів. Добре видно різницю у втратах тепла на укосах другого та третього поверхів.

Також через тепловізор ми зробили фото укосів ззовні. На фото (мал..11) добре видно різницю між втратами тепла через рами на 4 поверсі (старі дерев`яні рами, температура на укосах = -1◦с, у кабінеті № 33( з пофарбованими укосами) температура на укосах становить -8,7 С, та у кабінеті № 23 (контрольний) – температура становила -4,8 С,тобто на пофарбованих укосах втрата тепла майже на 4 С менше, ніж на не фарбованих, що свідчить про те, що ці градуси не виходять у повітря, а залишаються у приміщенні, а будівля в цілому втрачає менше тепла. Про різницю зі старими дерев`яними рамами навіть не хочеться замислюватись. Також ми побачили, що встановлені тепловідбивні екрани з утеплювачем товщиною 3 мм не блокує повністю втрати тепла.

Ми не можемо вважати експеримент завершеним, бо хотілося б профарбувати всю стіну і тоді подивитись на температурні показники, але навіть сьогодні можна сказати, що термофарба дійсно працює і суттєво зменшує втрати тепла.

Скільки ж буде коштувати утеплення? Роздрібна ціна фарби близько 75 гривень, для соціальних об′єктів, таких як школа, ціна 45 гривень. При площі стіни 26 м² вартість утеплення становитиме 1170 гривень для одного класу нашої школи, але це робиться один раз і назавжди, а різницю у декілька градусів, коли сидиш нерухомо на уроці, відчуває кожен. До того ж це фарбування не потребує спеціальних навичок. Якщо ж утеплення зробити для всієї будівлі, то, відповідно, підвищиться температурі всюди, а це означає, що кількість тепла, що постачається школі, можна буде зменшити, а ,розглядаючи весь ланцюжок, можна говорити про зменшення спаленого вугілля і зменшення викидів оксиду вуглецю в атмосферу.

This entry was posted in утепление. Bookmark the permalink.

One Response to Жидкая теплоизоляция «Тезолат» в школе на оконных откосах

  1. Иван says:

    Отличная теплоизоляция 2015 года!!!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>